
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 2 |
| Output Current | 70 mA |
| Number of Circuits | 2 |
| Bandwidth | 21 MHz |
| Operating Supply Voltage | 16 V |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 days ago) |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Slew Rate | 15.2 V/µs |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 80 dB |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Input Bias Current | 1 µA |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Output Current per Channel | 70 mA |
| Gain Bandwidth Product | 19.3 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Voltage Gain | 77 dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 78 dB |
| Input Voltage Noise Density | 14.8 nV/sqrt Hz |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Amplifier Type | General Purpose Amplifiers |
Stock: 1535
Distributors
pcbx
Unit Price$1.71792
Ext.Price$1.71792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.71792 | $1.71792 |
| 10 | $1.44355 | $14.43550 |
| 25 | $1.32161 | $33.04025 |
| 50 | $1.20997 | $60.49850 |
| 100 | $1.10774 | $110.77400 |
| 300 | $1.06713 | $320.13900 |
| 500 | $1.02801 | $514.00500 |
| 1000 | $0.99280 | $992.80000 |
